Fala uderzeniowa

FALA UDERZENIOWA

Fala uderzeniowa to zabieg, który znajduje zastosowanie przede wszystkim w rehabilitacji, medycynie sportowej i ortopedii. Jako innowacyjna metoda przynosząca szybkie i długotrwałe rezultaty w terapii dolegliwości bólowych pacjentów, zyskuje coraz większą grupę zwolenników.

W zależności od gęstości energii zastosowanej przy konkretnym zabiegu, działanie fali może być przeciwbólowe, defragmentacyjne, regeneracyjne lub relaksacyjne. Zabieg z użyciem fali uderzeniowej jest intensywnie odczuwany przez pacjenta i charakteryzuje się wysoką skutecznością w granicach 80-90% przypadków.

Działanie przeciwbólowe:

Fala dezaktywuje błony komórkowe zakończeń nerwowych podnosząc próg tolerancji bólu u pacjenta. Fala chwilowo zaostrza stan zapalny, przez co w miejscu zmienionym chorobowo następuje wzrost stężenia substancji przeciwbólowych, wzmacniając efekt terapeutyczny.

Działanie defragmentacyjne:

Zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej powoduje rozbicie patologicznych zwapnień i zwłóknień. Z tego względu terapia jest zalecana przy zwapnieniach barkowych, ostrogach piętowych, czy różnego rodzaju entezopatiach.

Działanie regeneracyjne:

Fala uderzeniowa przyspiesza produkcję kolagenu przez wywoływanie mikrouszkodzeń tkanek. Jednocześnie zwiększa się ich ukrwienie, a usuwanie ubocznych skutków przemiany materii zostaje przyspieszone.

Działanie relaksacyjne:

Fala mechaniczna powoduje rozluźnienie mięśni, aparatu więzadłowego i naczyń krwionośnych, dzięki doprowadzeniu do tkanek wysokiej dawki energii. Terapia falą uderzeniową często przynosi ulgę pacjentom, którym nie pomogły standardowe formy terapii. Dla większości chorych mogą stać się doskonałą alternatywą operacji, nie niosąc ze sobą działań niepożądanych.